राष्ट्रिय सभामा कम्तिमा १५ सिट नपाएसम्म कांग्रेसले सत्ता नछोड्ने

काठमाण्डौं । राष्ट्रिय सभामा कम्तिमा १५ सिट नपाएसम्म नेपाली कांग्रेसले तत्काल वाम गठबन्धनलाई सत्ता हस्तान्तरण नगर्ने भएको छ ।

काठमाण्डौंमा उपलव्ध केन्द्रीय समितिको छलफलमा यस्तो सहमति भएको स्रोतले छलफल डटकमलाई बतायो । राष्ट्रपतिदेखि सभामुखसम्ममा आफनो प्रतिनिधित्व नहुने भएकाले कांग्रेसले राष्ट्रिय सभामा भाग खोजेको हो ।

तर, यता वाम गठबन्धनले भने अन्तिम समयमा कांग्रेसलाई कम्तिमा ५ देखि ७ सिटसम्म दिन सकिने वाम गठबन्धनका एक नेताले बताए । उता, कांग्रेसको दाबी जस्तै मधेश केन्द्रित दलहरुले राष्ट्रिय सभामा आफुले पनि भाग पाउनु पर्ने माग गरिरहेका छन् । राष्ट्रिय सभा गठन नभएसम्म नयाँ सरकार बन्नै नसक्ने संवैधानिक अड्चन रहेको कांग्रेस नेताहरुको तर्क छ । संवैधानिक अड्चनको तर्क गरेपनि कांग्रेसको मुख्य उदेश्य भनेको राष्ट्रिय सभामा बार्गेनिङ्ग नै हो ।

संविधानमा प्रदेश सभाका सदस्य, गाउँपालिकाका अध्यक्ष र उपाध्यक्ष तथा नगरपालिकाका प्रमुख र उपप्रमुख रहेको निर्वाचक मण्डलद्वारा संघीय कानून बमोजिम प्रदेश सभाका सदस्य, गाउँपालिकाका अध्यक्ष र उपाध्यक्ष तथा नगरपालिकाका प्रमुख र उपप्रमुखको मतको भार फरक हुने गरी प्रत्येक प्रदेशबाट कम्तीमा तीन जना महिला, एक जना दलित र एक जना अपांगता भएका व्यक्ति वा अल्पसंख्यकसहित आठ जना गरीे निर्वाचित छपन्न जना चुनिने प्रावधान छ ।

त्यसैगरि नेपाल सरकारको सिफारिसमा राष्ट्रपतिबाट मनोनीत कम्तीमा एक जना महिला सहित तीन जना गरि उनान्साठी जना सदस्य रहने गरि राष्ट्रिय सभा गठन हुन्छ । राष्ट्रिय सभाका सदस्यको पदावधि छ वर्षको हुनेछ । राष्ट्रिय सभाका एक तिहाइ सदस्यको पदावधि प्रत्येक दुई वर्षमा समाप्त हुनेछ ।

निर्वाचनको प्रकृयामा जाँदा कांग्रेस र मधेश केन्द्रित दलहरु एकातिर हुँदा पनि उनीहरुको राष्ट्रिय सभाका प्रतिनिधित्व हुने संभावना छैन् । छलफल बाट

Similiar Post

error: Content is protected !!