देउवा पत्नी आरजु दिल्ली गए लगत्तै एक्कासी चीन जाने तयारीमा एमाले नेता केपी ओली, अब चीनले नेपालको लागि बिकासमा निकै ठुलो टेवा दिने निश्चित, यस्तो छ ओलीको योजना (पुरा विवरण हेरी शेयर गर्नुहोस्)

असोजमा प्रधानमन्त्री नियुक्त भएलगत्तै भारतीय समकक्षी नरेन्द्र मोदीले टेलिफोन गरी ओलीलाई बधाइसँगै दिल्ली भ्रमणको निम्तो दिएका थिए । तर ओलीले नाकाबन्दी नहटेसम्म दिल्ली नजाने अडान लिएपछि भारतले भ्रमणको औपचारिक निम्ता पठाएको थिएन ।

प्रधानमन्त्री निकट स्रोतका अनुसार नाकाबन्दी हटाए मंसिर अन्तिमसम्ममा ओलीले भारत भ्रमणका लागि इच्छा देखाएका थिए । त्यसबारे प्रधानमन्त्री ओली र नेपालका लागि भारतीय राजदूत रञ्जित रायतबीच कुराकानी पनि भएको थियो ।

तर नाकाबन्दी हटाउने विषयमा भारत सकारात्मक नदेखिएपछि ओलीले पनि तत्काल भारत भ्रमण नगर्ने अडान थियो ।

चिनियाँ राजदूत ऊ चुन्ताई र प्रधानमन्त्री ओलीबीच भएको भेटमा चीन भ्रमणबारे कुराकानी भएको थियो । राजदूत चुन्ताईले प्रधानमन्त्री ओलीको चाहना र भ्रमणबारे बेइजिङमा रिपोर्टिङ गरिसकेको थियो । स्रोतका अनुसार बेइजिङबाट खबर आउनासाथ प्रधानमन्त्रीको चीन भ्रमण तय भएको थियो ।

प्रकाशित मिति ३ पुष २०७४, सोमबार

यो पनि पढ्नुहोस् :

रसुवा— पौषे औशीको अवशरमा आज रसुवा र नुवाकोटको सीमा क्षेत्र बेत्रावतीमा दिवंगत व्यक्तिको नाममा तर्पण अर्थात श्राद्ध गर्नेको घुइँचो लागेको छ। त्रिशुली, सलाखु र फलाँखु खोलाको त्रिवेणीस्थल बेत्रावतीमा दिवंगत पितृहरूको चीरशान्तिको कामना गर्दै ‘जौ’ को पिण्ड दिएर आज बिहानैदेखि श्राद्ध गरिरहेका छन्।

रसुवा र नुवाकोटमा बसोबास गर्ने हिन्दु र बौद्ध धर्मालम्बीहरुले उत्तरगयाधाम वेत्रावतीमा पुगेर श्राद्ध गरिरहेका उत्तरगया क्षेत्र विकास समितिले जनाएको छ। समितिका अनुसार पौषे औंशीमा मुलुकको विभिन्न स्थानबाट श्रद्धालुहरु दिवंगत पितृको नाममा पिण्ड तर्पण गर्न पवित्र तीर्थस्थल उत्तरगयाधाममा पुगेका छन्।

उत्तरगया धाममा पिण्ड तर्पण गर्नाले दिवंगत व्यक्तिको आत्माले मोक्ष पाउने जनविश्वास रहेको पण्डित, पुजारी र श्रद्धालुको विश्वास छ।

हिन्दु धर्मालम्बीहरुको पुराण अनुसार कालकूट विष पिई त्यसको राप शान्त पार्न भौतारिएर हिँडेका महादेवले त्रिशुल प्रहार गर्दा उत्पन्न भएको त्रिशुली नदी र महादेवले बेतको लौरी खोप्दा उत्पत्ति भएको बेत्रगंगास्थित फलाँखु खोलाको संगमस्थल समेत भएकोले पवित्र भूमिको रूपमा उत्तरगया परिचित रहेको छ। परापूर्वकालदेखि नै नेपालसहित भारतबाट समेत भक्तजनहरु वेत्रावतीमा श्राद्ध गर्ने आउने गरेको स्थानीय पण्डितहरुले बताएका छन्।

चार धाम मध्ये नेपालमा रहेको मुख्य धाम उत्तरगया धाममा अघिल्लो वर्षहरुमा पाँच हजार जतिले श्राद्ध गर्ने गरेकोमा यसवर्ष करिब ८ देखि १० हजारले दिवंवगत व्यक्तिको नाममा पिण्ड तर्पण गर्ने अनुमान गरिएको स्थानीय गणेश श्रेष्ठले बताए। उत्तरगया क्षेत्र नुवाकोटको गेर्खु, फिकुरी, मेदाङ भञ्याङ्ग, देवीघाट, र रसुवाको मैलुङसम्म फैलिएको छ।

Similiar Post

error: Content is protected !!